Šetríme na kúrení. Pomôžu plastové dvere a okná?

Ak bývate v novostavbe, ste majiteľom nízkoenergetického alebo pasívneho domu, tieto problémy zrejme neriešite. No ak obývate staršiu nehnuteľnosť, určite viete, že v zime sa náklady na vykurovanie môžu vyšplhať do naozaj závratných výšok. Ako teda na vykurovaní ušetriť?

Výmena okien a dverí

Určite viete, že najslabším článkom stavby, čo sa týka tepelných strát, sú okrem strechy najmä okná a dvere. Ak je vaša stavba stále vybavená starými oknami a dverami, môžete si to samy vyskúšať. Pri chladnejšom počasí jednoducho priložte dlaň k rámu okien alebo k prahu dverí a zistíte, že teplota je tu naozaj nízka. Pri naozaj nekvalitných oknách a dverách môžete dokonca pocítiť prievan. Okrem toho, že z domu zbytočne uniká teplota, takéto prostredie nie je zdravé. Riešením je výmena okien a dverí za nové. Môžete si byť istí, že táto investícia sa vám čoskoro vráti v podobe omnoho nižších nákladov na vykurovanie. Aké dvere a okná ale vybrať? Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti dosahujú práve plastové dvere a okná s viackomorovými profilmi.

Pozor na osadenie dverí a okien

Dôležité je však nielen vybrať si kvalitné plastové dvere a okná, ale ich aj správne osadiť. Ak si nie ste istí, nechajte túto prácu radšej na odborníkov. Pretože aj správne osadenie okien a dverí má výrazný vplyv na to, či z vášho domova bude teplo unikať alebo nie. Štrbina medzi rámom plastových dverí alebo okien a stenou, musí byť dokonale utesnená.

Tesnia vaše plastové dvere a okná dobre?

Problémom môže byť tiež to, že vaše plastové dvere alebo okná majú už nejaký ten rôčik, no vy ste sa dostatočne nevenovali ich údržbe a zabudli ste na ošetrovanie tesnení. Ak sú tesnenia zničené, môžu sa dostaviť tepelné úniky. Riešením je použitie tesniacich pásikov. Výhodnejšia je samozrejme prevencia, ktorá spočíva v pravidelnom čistení a mazaní tesnenia.

Ďalšie typy, ako ušetriť na vykurovaní

Ak máte vyššie spomínané zásadné problémy vyriešené, no predsa by ste chceli na vykurovaní ušetriť ešte viac, prinášame vám zopár ďalších typov:

  • Vetrajte len chvíľku a intenzívne, nie na vetračku.
  • Nezakrývajte radiátory mokrou bielizňou, ani záclonami.
  • Používajte termoventily, aby ste mohli regulovať teplotu.
  • Pri odchode z domu nevypínajte kúrenie úplne, iba ho znížte na minimum.

Vďaka týmto typom a v spojení s kvalitnými plastovými oknami a dverami, môžete na vykurovaní ušetriť naozaj nemalé peniaze.